W dniach 18-21 maja Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Ropczycach wraz z Zespołem Szkół im. Aleksandra Fredry w Nienadowej oraz Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu i w Rzeszowie gościło przedstawicieli partnerskich placówek edukacyjnych z Niemiec i Litwy w ramach Programu Erasmus+. Na pierwszym spotkaniu inaugurującym wdrażanie koncepcji w naszej szkole swoją obecnością zaszczycili Pan Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego - Witold Darłak oraz Pani Bernadeta Frysztak - Wicestarosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego.

Nauczyciele mieli okazję obserwować zajęcia prowadzone w języku angielskim i niemieckim przez eksperta z Niemiec, pana Dominika Bicka.

Dotyczyły one dwóch pierwszych etapów pracy z uczniami w ramach koncepcji „Das PerLen-Konzept®”: Learning-PerLe (PerLe - Uczenie się) – refleksja i analiza doświadczeń osobistych uczniów w zakresie uczenia się pozaszkolnego i Subject-PerLe (PerLe - Przedmiot) - refleksja i analiza doświadczeń szkolnych uczniów w zakresie uczenia się na różnych przedmiotach szkolnych.

Istota koncepcji PerLen opiera się na pozytywnych doświadczeniach edukacyjnych, osiągnięciach i sukcesach ucznia, a także pozwala mu lepiej dostrzegać własny potencjał rozwojowy, na którym może budować swoją ścieżkę kariery zawodowej w przyszłości.

Zgodnie z tą koncepcją uczniowie klasy 2A tworzyli historię swojej przygody z wybranym doświadczeniem życiowym oraz szkolnym i tego, jak udało im się pokonać trudności i przeszkody, na jakie natrafili na swojej drodze. Pomogło im to uświadomić sobie ich mocne strony i zrozumieć, w jaki sposób uczą się nowych rzeczy i nabywają nowe umiejętności. Podczas wymiany doświadczeń z kolegami otrzymywali pozytywny feedback na temat swoich dokonań i budowali większą pewność siebie, rozwijali poczucie własnej wartości. Reakcje i informacje zwrotne od uczniów były bardzo pozytywne i motywujące. "Odbyte warsztaty wniosły bardzo wiele do naszego życia. Doceniliśmy nasze mocne strony i najmniejsze osiągnięcia. Poznaliśmy lepiej swoich kolegów i koleżanki" - mówi Emilia. Weronika dodaje: "Było to nowe doświadczenie, odskocznia od codzienności. Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość uczestniczenia w projekcie".

Nie możemy się doczekać kolejnych etapów pracy nad Projektem Das PerLen Konzept.

 

W dniu 23 maja o godzinie 9.00 wszyscy uczniowie naszego Liceum zaśpiewali Rotę. Dokładnie 180 lat temu 23 maja 1842 na świat przyszła jedna z najwybitniejszy poetek w Polsce. 

Napisana przez Konopnicką Rota, długie  lata towarzyszyła Polakom w czasie ważnych wydarzeń patriotycznych. Stąd zarówno uczniom, jak i nauczycielom towarzyszyło wzruszenie, ale  i udzieliła się podniosła atmosfera.

​Rota jest pieśnią napisaną w 1908r. przez Marię Konopnicką, do której muzykę w roku 1910 skomponował Feliks Nowowiejski. To obok Mazurka Dąbrowskiego główna narodowa pieśń.

Akcja została zainicjowana przez Wicestarostę Powiatu Panią Bernadetę Frysztak.

mt_ignore

Licealiści, jak co roku w naszym Liceum, wzięli licznie udział w ogólnopolskim konkursie Galileo, sprawdzającym wiedzę z zakresu struktur językowych i gramatycznych z języka angielskiego. Po raz kolejny także wykazali się ogromną wiedzą, czego wyrazem są poniższe tytuły laureatów? i wyróżnienia:

 

W kategorii klas pierwszych1️⃣: 

 

Magdalena Drzał - wyróżnienie

Kinga Budzik - wyróżnienie

Magdalena Piękoś - wyróżnienie

Aleksandra Cesarz - wyróżnieniem

Iga Przypek - wyróżnienie

Katarzyna Melnyk - wyróżnienie

Kamila Panek - wyróżnienie

Julia Pietkiewicz - wyróżnienie

 

W kategorii klas drugich2️⃣:

 

Aleksandra Bizon - laureatka 5 miejsca, nagroda książkowa

Mikołaj Daniel - laureat 7 miejsca

Wiktoria Krypel - laureatka 10 miejsca

Wiktoria Zawiślak - wyróżnienie

Milena Bała - wyróżnienie

 

W kategorii klas trzecich3️⃣:

 

Julia Kozińska - laureatka 5 miejsca, nagroda książkowa

Wiktoria Stróż - laureatka 8 miejsca

Michał Śliwiński - laureat 9 miejsca

Szymon Kopera - laureat 9 miejsca

Kacper Rymut - laureat 9 miejsca

Martyna Zielińska - laureatka 10 miejsca

Adam Strzyż - wyróżnienie

Maria Mazan - wyróżnienie

Adrian Boruta - wyróżnienie

Marcin Wiśniowski - wyróżnienie

 

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy? umiejętności językowych i życzymy dalszych sukcesów!❤️

 

mt_ignore

mt_ignore

Kolejna grupa uczniów z naszego Liceum uczestniczyła w projekcie międzynarodowym współfinansowanym w ramach programu Unii Europejskiej ERASMUS+ Akcja 2 – Partnerstwa Współpracy Szkół (KA229), który tym razem będzie realizowany na Litwie w szkole średniej Klaipedos Hermano Zudermano gimnazja w terminie 14.05-19.05.2022r.

Jest to już trzecie spotkanie młodzieży w ramach projektu pt. ,,EuropäischeIdentitäten in Vergangenheit, GegenwartundZukunft”/,, Tożsamości europejskie w przeszłości , teraźniejszości i przyszłości”. Dzięki dobrej współpracy uczniów, nauczycieli oraz rodziców udało nam się w bardzo krótkim czasie zorganizować kolejne spotkanie!

Pierwsza mobilność odbyła się w Niemczech w szkole średniej w Saalfeld (24.10.- 30.10.2019r.) , druga w Koszycach na Słowacji (27-03 – 1.04.2022r.). Miejscem trzeciego spotkania była Kłajpeda na Litwie, położona na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, natomiast czwarte spotkanie odbędzie się w naszej szkole w Ropczycach. W projekcie realizowanym na Litwie wzięły udział: Natalia Curzytek kl. 3D4, Milena Kłak kl. 3D4, Julia Kozińska kl. 3B4, Antonina Laska kl. 3C4 oraz Weronika Magda z klasy 3C4. Uczennice miały możliwość nawiązania nowych przyjaźni, poznania kultury innych krajów oraz szlifowania języka angielskiego i języka niemieckiego, których znajomość będą wykorzystywać w pracy nad projektem. Podczas pobytu w Kłajpedzie uczennice mogły poznać rodziny goszczące oraz rówieśników z Litwy, Słowacji i Niemiec, z którymi będą uczestniczyć w bogatym programie przygotowanym przez koordynatorów projektu z Litwy.

mt_ignore

mt_ignore

Czytaj więcej...26 kwietnia grupa śmiałków z naszego Liceum wybrała się na wycieczkę po szlakach górskich. 

Podróż rozpoczęła się od zdobycia szczytu Turbacz - najwyższego punktu pasma górskiego Gorce. Mimo niełatwych warunków atmosferycznych udało się przemierzyć Gorczański Park Narodowy. Rodząca się do życia przyroda? zachwycała i zaskakiwała- piękne polany z kwitnącymi krokusami? w kontraście ze śniegiem na wyższych partiach gór.?️ Wytchnieniem był spoczynek w lokalnym schronisku. 

Drugi dzień wyprawy- środa przywitała deszczem?️, mimo to wycieczkowicze udali się dwiema trasami by zwiedzić Pieniny. Niezapomniane chwile to podziwianie Sokolicy i Trzech Koron.⛰️ Druga grupa udała się trasą pieszej wędrówki w górę rzeki Dunajec po słowackiej stronie. ??

Ostatnim punktem wojaży był zamek i zapora wodna w Niedzicy.?

Szum rzeki i piękne widoki Pienińskiego Parku Narodowego  towarzyszyły na całej trasie.?️